Wiadomości
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości Stowarzyszenia
- Opublikowano: czwartek, 06, luty 2020 12:25
- Tadeusz
- Odsłony: 9125
24.04.2026
JUBILEUSZOWY ZJAZD ABSOLWENTÓW
3 października 2026 godzina 10:00
INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW XIV ZJAZDU WYCHOWANKÓW
Tegoroczny XIV Zjazd Absolwentów, z okazji 100 rocznicy powstania Stowarzyszenia Wychowanków i 110 – lecia istnienia Szkoły, odbędzie się w sobotę 3 października br.
Rejestrację uczestników, przekazanie identyfikatorów, materiałów okolicznościowych i wydawanie zaproszeń na obiad koleżeński rozpoczniemy w budynku Szkoły od godziny 9:00.
Część oficjalna rozpocznie się o godzinie 10:00 w auli.
Przewidujemy, że uroczystość w auli potrwa ok. 1,5 godziny. Po jej zakończeniu udamy się gremialnie przed pomnik dyrektora Leona Starkiewicza gdzie złożymy kwiaty i oddamy należny Mu hołd. Na tym zakończy się część oficjalna.
W drugiej części Zjazdu Absolwentów, ok. godziny 12:00, odbędzie się w auli Walne Zebranie Stowarzyszenia Wychowanków, na którym ustępujący Zarząd złoży sprawozdanie z działalności w latach 2023-2026 i będą przyjmowane zgłoszenia kandydatur do nowych
władz, na następną pięcioletnia kadencję.
W tym miejscu kierujemy, szczególnie gorące słowa zachęty do Absolwentów z młodszych roczników aby wzięli udziału nie tylko w samej uroczystości, ale i w Walnym Zebraniu oraz w wyborach do nowego Zarządu, albowiem Stowarzyszenie, wbrew obiegowej opinii, nie jest organizacją działającą "w podziemiu" i grupującą wyłącznie absolwentów ze starszych roczników.
Na następne lata działalności organizacja gwałtownie potrzebuje dopływu „świeżej krwi” a nikt lepiej nie sprawdzi się w tej roli jak najmłodsi absolwenci.
Stowarzyszenie działa wyłącznie na rzecz Szkoły i jest spragnione nowych pomysłów.
Dla osób, które nie wezmą udziału w Walnym Zebraniu będzie możliwość zgromadzeń w podgrupach w udostępnionych pomieszczeniach klasowych oraz skorzystania z kącika gastronomicznego organizowanego przez Samorząd Szkolny w małej sali gimnastycznej.
Po uroczystości w szkole, dla osób, które wyraziły chęć uczestnictwa i opłaciły udział w obiedzie koleżeńskim, wynajęliśmy od godziny 14:00 do godziny 18:00 salę w restauracji SOPLICOWO, przy ulicy St. Wigury / róg ul. H. Sienkiewicza (menu prześlemy chętnym do wglądu).
Wpłaty gotówkowe bezpośrednie przyjmować będziemy w szkole, w sali nr 5 lub w pokoju Stowarzyszenia (pok. nr 24) od 2 do 25 września w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17-19. Są to następujące dni września: 2, 4 ,7, 9,11 ,14, 16 ,18, 21, 23, 25.
Termin wnoszenia wpłat ograniczamy do 25 września (piątek) ze względu na czas niezbędny na wydrukowanie identyfikatorów i wymóg przekazania restauracji informacji o liczbie biesiadników.
Koszt uczestnictwa w Zjeździe to 150 zł, udział w obiedzie 250 zł.
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób wygodniej będzie opłacić i zgłosić chęć uczestnictwa w Zjeździe drogą elektroniczną. Można to zrobić to wysyłając taką wiadomość na nasz adres mailowy:
stowarzyszenie3lo.lodz@gmail.com załączając koniecznie bankowe potwierdzenie dokonania wpłaty.
W tytule wpłaty podajemy:
Rok Matury i nazwisko panieńskie (panie), ponadto dodajemy adnotację: "Udział w zjeździe" bądź "Udział w Zjeździe i obiedzie".
Wpłaty prosimy realizować na konto Stowarzyszenia o numerze
29 1020 3352 0000 1902 0319 1004 w PKO BP
Listę osób (nazwisko, imię i rocznik matury), które potwierdziły swoje uczestnictwo, dokonując wpłaty, będziemy publikować od 10 września na stronie Stowarzyszenia w zakładce WIADOMOŚCI.
Jeżeli osoba wpłacająca nie życzy sobie tego prosimy o zgłoszenie zastrzeżenia.
Harmonogram uroczystości związanych ze Zjazdem Wychowanków
9:00 - Rejestracja uczestników Zjazdu
10:00 - Uroczystość w auli Szkoły, zakończona złożeniem kwiatów przed pomnikiem dyrektora Leona Starkiewicza
12:00 - Walne Zebranie Stowarzyszenia, na to zebranie zapraszamy wszystkich Absolwentów Szkoły
14:00 – 18:00 - Uroczysty obiad koleżeński w restauracji SOPLICOWO
Tradycyjnie już dzień uroczystości rozpocznie się Mszą Świętą odprawioną o godzinie 9:00 w Kościele Podwyższenia Świętego Krzyża na ulicy Sienkiewicza 38 w intencji Absolwentów Szkoły.
Harmonogram Walnego Zebrania w dniu 3 października 2026 roku
1. Powitanie (Prezes)
2. Wybór przewodniczącego Zebrania
3. Powołanie protokolantów (dwie osoby)
4. Wybór Komisji Wnioskowej
5. Sprawozdanie ustępującego Zarządu (Prezes)
6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej (Przewodnicząca Komisji)
7. Dyskusja nad sprawozdaniami, zgłaszanie projektów uchwał
8. Głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu
9. Zgłaszanie kandydatów na członków do:
- nowego Zarządu
- Komisji Rewizyjnej
10. Wybór Komisji Skrutacyjnej
11. Wybory
12. Przyjęcie uchwał Walnego Zebrania
13. Ogłoszenie wyników wyborów do Zarządu i Komisji Rewizyjnej
14. Ustalenie daty zebrania, na którym nastąpi rozdział funkcji nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej
15. Zakończenie Zebrania
Komisja Wnioskowa
Zajmuje się ewidencjonowaniem, analizą formalno-merytoryczną oraz opracowaniem
wniosków zgłaszanych przez uczestników. Jej kluczowym zadaniem jest przygotowanie
projektów uchwał na podstawie zebranych dezyderatów i poddanie ich pod głosowanie.
Komisja Skrutacyjna
Organ wybierany w głosowaniu jawnym w celu przeprowadzenia głosowania, obliczenia
głosów i ogłoszenia jego wyników. Komisja ta sporządza oficjalny protokół.
Walne Zebranie trwa zwykle ok. 1,5 godziny.
Zachęcamy wszystkich Wychowanków, którzy darzą Szkołę szczególnym sentymentem do wpłacania dobrowolnych składek na wykonanie i zakup nowego sztandaru.
W tytule wpłaty prosimy umieścić opis - "Cegiełka na zakup nowego sztandaru".
Nr konta Stowarzyszenia
PKO BP
29 1020 3352 0000 1902 0319 1004
24.04.2026
ZŁOTE MATURY ROCZNIK 1976
piątek 24 kwietnia 2026
W dniu dzisiejszym o godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczystość rozdania Złotych Matur rocznikowi 1976. Obchody te tradycyjnie już połączone zostały z pożegnaniem tegorocznych maturzystów. Na scenie mieliśmy okazję zobaczyć 44 Koleżanki i Kolegów, którzy 50 lat temu zadali swój egzamin dojrzałości. W imieniu Absolwentów podziękowanie Pani Dyrektor złożył Kolega Adam Fronczak, a Piotrek Kapszewicz opowiedział o swych wspomnieniach z okresu nauki.
Zgodnie z tradycją, w trakcie uroczystości, Prezes Stowarzyszenia wręczył nagrodę imienia dyrektora Leona Starkiewicza. Tegoroczną laureatką, wytypowaną przez Radę Pedagogiczną, jest koleżanka Natalia Sęk z klasy IVe.
Więcej informacji zamieścimy w zakładce ZŁOTE MATURY
10.03.2026
Z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia chcielibyśmy ufundować Szkole nowy sztandar. Obecnie będący na wyposażeniu (został przekazany Szkole 31 maja 1947 roku na pierwszym po drugiej wojnie światowej Zjeździe Wychowanków) jest już nadszarpnięty "zębem czasu" przez prawie 80 lat użytkowania. Ponadto przez te lata zmieniła się nazwa Szkoły, a orzeł odzyskał koronę. Sztandar zostałby przekazany Szkole podczas uroczystości jubileuszowych 3 października 2026 roku.
Zachęcamy wszystkich Wychowanków, którzy darzą Szkołę szczególnym sentymentem do wpłacania dobrowolnych składek na wykonanie i zakup nowego sztandaru. Darczyńców wyróżniających się hojnością będziemy honorowali umieszczeniem na drzewcu sztandaru tzw. " gwoździ " z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem.
W tytule wpłaty prosimy umieścić opis - "Cegiełka na zakup nowego sztandaru".
Nr konta Stowarzyszenia
PKO BP
29 1020 3352 0000 1902 0319 1004
17.12.2025
Święta Bożego Narodzenia
Koleżanki i Koledzy !
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przesyłamy najserdeczniejsze życzenia – niech ten wyjątkowy czas przyniesie spokój, radość, dobre myśli i chwile spędzone z osobami, które są dla nas najważniejsze. Niech Nowy Rok obdarzy Was zdrowiem, wytrwałością, spełnieniem planów oraz satysfakcją z każdego kolejnego kroku na życiowej drodze.Jednocześnie z ogromną radością informujemy, że 3 października 2026 roku, w 100-letnią rocznicę powołania do życia naszego Stowarzyszenia, odbędzie się Zjazd Wychowanków połączony z uroczystością przekazania Szkole, ufundowanego, z Waszych składek i darowizn, nowego sztandaru. Będzie to doskonała okazja, by znów spotkać znajome twarze, powrócić pamięcią do dawno zapisanych historii, a także wspólnie przeżyć coś nowego w miejscu, które przez lata było dla nas wszystkich ważne.
Już dziś serdecznie Was zapraszamy; harmonogram planowanych uroczystości przekażemy w późniejszym terminie. Niech ten czas świąteczny będzie zapowiedzią wielu pięknych spotkań – również tego październikowego. W nadchodzącym roku odbędzie się jeszcze jedna oficjalna uroczystość. W piątek 24 kwietnia 2026 świętować będzie 50-lecie swoich matur rocznik 1976. Zachęcamy Koleżanki i Kolegów, którzy wtedy zdawali swoje matury do wzięcia udziału w tej uroczystości.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków III LO w Łodzi
11.09.2025
Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy czwartkowe spotkania Zarządu Stowarzyszenia. Obecnie opracowujemy broszurę związaną z jubileuszem 110-lecia Szkoły i 100-lecia Stowarzyszenia, którą zamierzamy dystrybuować podczas uroczystego Zjazdu Absolwentów, który odbędzie się 3 października 2026 roku.
W trakcie przeglądania archiwów Stowarzyszenia natknęliśmy się na zbiór fotografii rocznika 1957 z ich spotkań z okazji 50-lecia matur i z lat następnych. Publikujemy je w pod zakładką GALERIA.
Nasi Absolwenci z rocznika 1958, klasa XIa, zorganizowali sobie 6 września, a więc pięć dni temu, spotkanie po latach. Można im pozazdrościć zapału, siły i wyglądu. Na zdjęciu: Jakub Faflik, Konrad Kucza-Kuczyński, Krzysztof Leśniak, Adam Tomaszewski, Edward Witek, i Jan Zambrzycki Serdecznie ich pozdrawiamy. Więcej informacji na ten temat można odnaleźć na stronie Facebooka Stowarzyszenia.
19.06.2025
Film dokumentalny Macieja Drygasa " Pociągi "
W piątek 9 maja 2025 miała miejsce w Łodzi polska premiera filmu dokumentalnego Macieja Drygasa ( naszego Kolegi rocznik maturalny 1975 ) „ Pociągi ". Film ten w roku 2024 uzyskał Nagrodę Główną prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. W roku następnym uzyskiwał nagrody innych festiwali.
Maciek nie wyobrażał sobie aby polska premiera tego filmu mogła odbyć się gdzie indziej niż w jego rodzinnym mieście. Prezentacja filmu odbyła się jednocześnie w trzech salach kinowych EC1 ( Odeon, Urania i Luna ). Przez cały czas 80-ciu minut na ekranie działo się coś atrakcyjnego. Materiały do realizowanego przez siebie filmu Maciek czerpał "przekopując" bogate zasoby archiwalne holenderskie, brytyjskie, francuskie, niemieckie amerykański, celowo na znak protestu przeciw agresji Rosji na Ukrainę pominął archiwa rosyjskie.
Po filmie nastąpiło oficjalne spotkanie z jego twórcą na którym oprócz przyjaciół i miłośników filmu byli także zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Sztuki, przedstawiciele Szkoły Filmowej w Łodzi oraz postaci z życia społecznego i politycznego. Po serii pytań, na które Maciek chętnie i wyczerpująco odpowiadał, nastąpiła część mniej oficjalna w bistro EC1 przy lampce szampana i wina.

Dla mnie było bardzo ważne, że po projekcji Maciek bardzo dużo czasu poświęcił nam przyjaciołom z „ Trójki" i z harcerstwa. Był to ten sam Maciek co sprzed 50-ciu lat. Nasze wspomnienia z okresu Szkoły trwały jeszcze półtorej godziny po zamknięciu lokalu w EC1 , już na dziedzińcu przed jego drzwiami. Dopiero tuż przed północą Maciek wsiadł do samochodu ( nie jako kierowca ) i wrócił do Warszawy bo za parę godzin rozpoczynał swoje zaplanowane zajęcia.
Gratulujemy Maćku wspaniałego filmu, nagród i dziękujemy za czas który nam później poświęciłeś
- Tadek Bienias
Zwiastun filmu po kliknięciu tego zdania.
27.04.2025
W ostatni piątek 25.04.2025 w auli szkoły zostały uroczyście pożegnane aktualne klasy maturalne. Imprezie tej towarzyszyły obchody, w której brali udział Koleżanki i Koledzy - maturzyści sprzed 50 lat czyli Złoci Maturzyści ( o nich piszemy w ZAKŁADCE ZŁOTE MATURY ). W trakcie tej gali Prezes naszego Stowarzyszenia wręczył , tradycyjnie już, wskazanemu przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną uczniowi nagrodę imienia pierwszego dyrektora naszej Szkoły Leona Starkiewicza. W tym roku nagrodę otrzymała Julia Raczkowska.
Na powyższych zdjęciach: Prezes naszego Stowarzyszenia , Pani Dyrektor Szkoły i uhonorowana nagrodą uczennica klasy IVB - Julia Raczkowska.
20 grudnia 2024
Nadchodzą Święta Bożego Narodzenie i wkrótce rozpocznie się Nowy Roku, z tej okazji życzymy wszystkim Absolwentom, Nauczycielom i Uczniom wielu powodów do radości , samych szczęśliwych dni i oczywiście zdrowia.
Zarząd Stowarzyszenia
4.12.2024
SPOTKANIE 6 ŁWDH
Postanowiliśmy spotkać się w starym harcerskim składzie, powspominać minione rejsy, zimowiska, biwaki. Sprawdzić czy się jeszcze poznajemy.
Najłatwiej było nam dotrzeć bezpośrednio do Druhen i Druhów, którzy działali w drużynie żeglarskiej w latach od 1972 do 1980 roku, ale zapraszamy wszystkich, którzy czują się związani z harcerstwem działającym dawniej w naszej Szkole.
Spotkanie odbędzie się w środę 11 grudnia początek o godzinie 18.00 w pubie " Stara Szkutnia " mieszczącym się przy ulicy Wólczańskiej 40/42.
Do tej pory swoje uczestnictwo potwierdziło około 30 osób. Nie ma potrzeby wcześniej anonsować swojego przybycie, wystarczy przyjść. Jeżeli kogoś interesują szczegóły spotkania proszę o kontakt -
Tadeusz Bienias, tel.: 501285370, e-mail: tadeusz.bienias1955@gmail.com
22.10.2024
Wymiana systemu nagłośnienia w auli
Jak zdążyliśmy się wszyscy przekonać system nagłośnienia w naszej auli pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie dotkliwie można było się przekonać o tym podczas ostatniego Zjazdu Wychowanków Szkoły.
Koleżanki i Koledzy z rocznika maturalnego 1969 wystąpili z inicjatywą zakupu zupełnie nowego systemu. Zrobili rozeznanie w tej sprawie konsultując się z profesjonalną firmą mającą w swym dorobku między innymi podobne realizacje w łódzkich teatrach. Ich pomysł uzyskał poparcie Pani Dyrektor i Rady Rodziców.
Chcemy jako Stowarzyszenie Wychowanków wesprzeć finansowo zakup powyższego systemu gdyż jego wartość jest zbyt duża aby Szkoła mogła go samodzielnie zrealizować.
Zachęcamy do przekazywania dowolnych kwot na zakup nowego systemu nagłośnienia auli. Przelewy prosimy dokonywać na nasze konto:
PKO BP 29 1020 3352 0000 1902 0319 1004
W tytule wpłaty prosimy umieścić opis - " cegiełka na nowy system nagłośnienia auli ".
Mamy nadzieję, że uda się zrealizować ten zakup i będziemy mogli jego efekty docenić na najbliższym Zjeździe Wychowanków w roku 2026.
5.09.2024
Po wakacyjnej przerwie powracamy do spotkań Zarządu Stowarzyszenia. Rozpoczynamy również przygotowania do uroczystych obchodów 100 rocznicy powołania do życia i rejestracji (21.09.1926 r.) naszego Stowarzyszenia oraz 110 rocznicy powstania Szkoły.
Z tej okazji chcielibyśmy ufundować Szkole nowy sztandar. Dotychczasowy z roku 1946 (przekazany Szkole 31 maja 1947 roku na pierwszym po wojnie Zjeździe Wychowanków) jest już zniszczony przez prawie 80 lat użytkowania. Ponadto przez te lata zmieniła się nazwa Szkoły, a orzeł zyskał ponownie koronę. Sztandar zostałby przekazany Szkole podczas uroczystości jubileuszowych.
Zachęcamy wszystkich Wychowanków, którzy darzą Szkołę szczególnym sentymentem do wpłacania dobrowolnych składek na wykonanie i zakup nowego sztandaru. Darczyńców wyróżniających się hojnością będziemy honorowali umieszczeniem na drzewcu sztandaru tzw. " gwoździ " z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem.
W tytule wpłaty prosimy umieścić opis - "cegiełka na zakup nowego sztandaru".
Nr konta Stowarzyszenia
PKO BP
29 1020 3352 0000 1902 0319 1004
Przykłady standardowych " gwoździ ".
26.04.2024
W dniu dzisiejszym podczas uroczystości pożegnania tegorocznych maturzystów zostało przekazane przyznawane corocznie stypendium imienia Leona Starkiewicza. Stypendium to funduje nasze Stowarzyszenie dla wskazanego przez Dyrekcję i Radę Pedagogiczną ucznia.
Na zdjęciu Prezes Bogdan Zientarski w trakcie wręczania stypendium.
W trakcie uroczystości wręczono również dokumenty Złotych Matur dla absolwentów z roku 1974.
28.03.2024
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim Wychowankom naszej Szkoły radosnych spotkań w gronie rodzinnym i zdrowia . Niech nadchodząca wiosna przyniesie same słoneczne dni.
- Zarząd Stowarzyszenia
20.02.2024
Uhonorowano naszą Koleżankę Marię Bryszewską ( matura 1968 )
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się 18.02.2024 uroczysta gala, podczas której minister nauki Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Laureaci zostali uhonorowani za zasługi w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
Nasza Koleżanka - prof. dr hab. Maria Bryszewska z Uniwersytetu Łódzkiego - swoją nagrodę otrzymała w kategorii " Za całokształt dorobku".
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć w pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym.
18.12.2023
Z okazji nadchodzących się Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego sięNowego Roku życzymy naszym Absolwentom, Gronu Pedagogicznemu oraz Uczniom III LO szczęścia, zdrowia i uśmiechu. Życzymy także samych wspaniałych dni , niezapomnianych przygód i spotkań w gronie rodzinyi przyjaciół.
- Zarząd Stowarzyszenia
20.10.2023
W sobotę 7 października 2023 odbył się Zjazd Absolwentów.
Wszystkie informacje związane ze Zjazdem znajdują się w zakładce WIADOMOŚCI w podmenu ZJAZD ABSOLWENTÓW 2023, a wybrane zdjęcia z tej uroczystości można znaleźć również w zakładce GALERIA.
28.04.2023
W dniu dzisiejszym, w trakcie uroczystości pożegnania tegorocznych maturzystów a także rozdania świadectw Złotych Matur, przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków wręczył tradycyjnie przyznawaną nagrodę uczniowi wskazanemu przez Dyrekcję Szkoły i Radę Rodziców.
Nasz kolega Bogdan Zientarski w trakcie odczytywania i wręczania nagrody.
Przy podstawie mównicy widzimy przygotowaną przez tegorocznych maturzystów szarą kopertę - kapsułę czasu, która zostanie przechowana i otwarta dopiero za 50 lat na uroczystości ich Złotych Matur. W ten sposób została zainicjowana nowa tradycja Szkoły.
06.04.2023
Tegoroczny Zjazd Absolwentów z okazji 105 rocznicy istnienia Szkoły ( z dwuletnim opóźnieniem spowodowanym ogłoszoną pandemią) odbędzie się 7 października br.
Planujemy tradycyjną część oficjalną w budynku Szkoły oraz wspólny obiad w restauracji SATYNA w budynku NOT-u w pasażu Schillera.
Zapisy będziemy przyjmować w pokoju Stowarzyszenia (pok. 24) od 4 września w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17-19.
Koszt uczestnictwa w Zjeździe to 100 zł (biuletyn, znaczek okolicznościowy i in.) koszt obiadu 200 zł.
23 grudnia 2022
Z okazji Świąt Bożego Narodzenie i rozpoczynającego się wkrótce Nowego Roku życzymy wszystkim Absolwentom, Nauczycielom i Uczniom wielu powodów do radości , samych szczęśliwych dni i oczywiście zdrowia.
Zarząd Stowarzyszenia
8 września 2022
W trakcie pierwszego powakacyjnego spotkania Zarządu Stowarzyszenia zaproponowaliśmy przeprowadzenie obchodów 107 rocznicy powstania Miejskiego Gimnazjum Męskiego imienia Józefa Piłsudskiego w Łodzi.. Termin zjazdu absolwentów ustalono na październik 2023 .
Obchody 105 rocznicy nie odbyły się ze względu na panującą w całym kraju epidemię.
Czerwiec 2022
Powróciliśmy do tradycji przyznawania wskazanemu przez Radę Pedagogiczną uczniowi stypendium. W roku szkolnym 2021/2022 była nią Magdalena Wdówik. Stypendystce serdecznie gratulujemy.
Styczeń 2021
Reportaż o Jacku Zejdlerze
We wtorek 19.01.2021 w programie telewizyjnym TVP 2 o godzinie 23:20 będzie wyświetlony reportaż pod tytułem " W starej koszuli, z odwagą w sercu".
Reportaż dotyczy tragicznie zmarłego naszego Kolegi Jacka Zejdlera - matura 1973. Jacek był aktorem Teatru Jaracza w Łodzi. Mogliśmy podziwiać jego wspaniałą kreację między innymi w Ślubach Panieńskich Fredry. Po usunięciu Jacka z Teatru w 1979 (za zaangażowanie się w działalność opozycyjną) pracę znalazł dopiero w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Szerszej publiczności był znany ze swej tytułowej roli w telewizyjnym serialu " Stawiam na Tolka Banana", emisja pierwszego odcinka odbyła się 1973 roku. Do tragicznej śmierci Jacek doszło 2 stycznia 1980.
Mam nadzieję , że film podejmie próbę wyjaśnienia tajemniczej śmierci Jacka.
- w imieniu Zarządu - Tadeusz Bienias
ROK 2021
Z okazji rozpoczynającego się Nowego Roku
życzymy naszym Absolwentom, Gronu Pedagogicznemu oraz Uczniom III LO
aby możliwie szybko powróciła normalność naszego życia,
żebyśmy mogli znowu cieszyć się spotkaniami w gronie przyjaciół
w ogródkach i pubach.
Życzymy dużo zdrowia, uśmiechu , aby nie omijały nas wspaniałe przygody.
- Zarząd Stowarzyszenia
Garść wybranych informacji dotyczących prac Zarządu Stowarzyszenia
- Stało się tradycją , że co roku przyznajemy jednorazowe stypendium dla wybranego ucznia naszej Szkoły. Tak stało się i w tym roku szkolnym (2019/2020) Stypendium w wysokości 1500 zł przyznaliśmy wskazanemu przez Panią Dyrektor i Radę Pedagogiczną uczniowi.
- Podobnie nasze Koleżanki i Koledzy z rocznika maturalnego 1969 w trakcie obchodów związanych z uroczystością Złotych Matur (rok 2019) podjęli decyzję o przekazanie w formie stypendium kwoty 500 zł dla jednego z uczniów szkoły.
- Zgodnie z Uchwałą Zarządu w roku 2017 zleciliśmy wykonanie portretu dyrektora Marka Kaczorowskiego. Portret został powieszony w auli w galerii zasłużonych dla naszej Szkoły pedagogów.
- Ufundowaliśmy (w roku 2019) i dopilnowaliśmy wykonania i powieszenia w auli Szkoły emblematu Stowarzyszenia. Poprzedni emblemat był wykonany z nietrwałego materiału i nie prezentował się wystarczająco godnie jak na naszą Szkołę.
Obchody 100-lecia Szkoły
Oprócz tradycyjnej formy obchodów jubileuszu naszej Szkoły ( uroczysta akademia w Filharmonii Łódzkiej, dalsze uroczystości w auli Szkoły, zwiedzanie pomieszczeń Szkoły, wystawy okolicznościowe, spotkania koleżeńskie i uroczysty obiad w restauracji w budynku NOT-u ) nasi koledzy postanowili odbyć rejs żeglarski. Na burcie jachtu umieścili baner z godłem Szkoły i informacją dotyczącą celu wyprawy.
Dwójka zapaleńców : Krzysztof Woźniak ( matura w III LO w roku 1972 ) oraz Sławomir Pietrzyk ( matura w III LO w roku 1976 ) postanowiła dla uczczenia 100-lecia istnienia szkoły( Miejskie Gimnazjum Męskie im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi , a później III LO ) zorganizować rejs żeglarski na trasie z Amsterdamu do Gdyni. Uczestnikami rejsu byli nasi absolwenci. Rejs odbył się w terminie 15.08.2016 - 31.08.2016 na jachcie będącym własnością Sławka. Poniżej dane jachtu:- długość 11 m
- szerokości 3,6 m
- wyporność 8 ton
Typ jachtu: Seal 36 projektu firmy Van de Stad. Kadłub stalowy.
Zbudowany w 1992r w Holandii. Rejs rozpoczął się 15.08.2016 w Amsterdamie.
Stąd Kanałem Północnym popłynęli do Ijmuiden. Jest to port leżący już nad Morzem Północnym.Dalej kurs na pn-wsch. do Den Helder (NL) i Borkum (D), później jednym skokiem popłynęli do Helgolandu - małej wyspy w pobliżu ujścia Elby. Stąd ruszyli wprost do Oslo i przez cieśniny duńskie z postojem w Geteborgu i Kopenhadze popłynęli dalej do Gdyni.Wiadomości z rejsu zawarłem w blogu - link poniżej.
http://iiilo.blogspot.com/2016/08/normal-0-21-dwojkazapalencow-krzysztof.html
Zdjęcia z uroczystości w filharmonii, auli i obiadu znajdują się w zakładce GALERIA


